Instagram Hesabı Dondurma, Silme Ve Kapatma Nasıl Yapılır? 2018

Instagram Hesabı Dondurma, Silme Ve Kapatma Nasıl Yapılır? 2018

Telefonlarımızda muhakkak olan uygulamalardan bir tanesi olan Instagram’da hesabınızı nasıl dondurabilirsiniz? Bu tarz sorular sıklıklı soruluyor. Instagram milyonlarca insana hitap ettiği için sürekli olarak yeni güncellemeler geliyor ve doğal olarak da uygulamada bazen farklılıklar gösterebiliyor. Bazı kişilerin birden fazla hesabı olduğu için bazen Instagram hesap silme ya da hesap dondurma işlemi yapabiliyor.

Merakla sorulan sorulardan bir tanesi kendi Instagram hesabını nasıl kapatabilirim. Sizlere bu konuda yardımcı olacağız. Instagram güncellemesinin ardından 2018 yılında nasıl hesap dondurma veya silme yapabilirsiniz? Instagram kullanıcıları hesaplarını tamamen silebilirler. Dondurma gibi bir ihtimal yok. Hesap silmeyi Instagram da yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Hesabı silen kişi istediği zaman bu hesabı tekrardan kullanmaya başlayabilir. Ancak eski kullanıcı adını tekrardan kullanamaz. Yani silmiş olduğunuz hesabınızdaki kullanıcı adınızı artık kullanamayacaksınız. Neden böyle bir kural var? Diye soracak olursanız Instagram kuralları demek istiyorum.

Yeni bir kullanıcı adı seçerek Instagram’da tekrardan aktif olabilirsiniz. Kapatılan hesabı tekrardan aktif etmeye çalıştığınız zaman size bir uyarı verecek ve yeni kullanıcı adı girilmesini isteyecek. Sizlerde eski kullanıcı adınızı girseniz bile Instagram bunu kabul etmeyerek hata verecek ve sizlerden daha önce alınmamış bir kullanıcı adı oluşturmanızı isteyecek. Tüm işlemleri sırasıyla ve eksiksiz şekilde girdikten sonra hesabınızı aktif bir şekilde kullanabilirsiniz. Instagram hesabınızı silmeden önce dikkat etmenizde yarar var. Nedeni ise eski kullanıcı adınızın önemi eğer çok değerli ve herkes tarafından bilinen bir kullanıcı adına sahipseniz kesinlikle hesabınızı silerken çok daha fazla düşünmelisiniz. Bir anlık kızgınlık ya da anlık alınacak kararlar ileride pişman olmanıza neden olabilir. Instagram kuralları gereği malesef aynı kullanıcı adını tekrar alamıyorsunuz. Instagram neden böyle bir kural getirdi bilinmez ama biz kullanıcılar olarak çok dikkatli olmak zorundayız.

Şimdide hesap silme işlemini anlatmaya başlayalım. Sanırım yukarıda belirttiklerimizden sonra Instagram da hesap kapatmanın nasıl bir durum olduğunu çok iyi anladınız. Yine de ben hesabımı silmek istiyorum diyorsanız söylediklerimi teker teker  yapmaya başlayın. İlk adım olarak yukarıda bulunan bağlantıya tıklıyoruz. Ardından orada hesap silme bağlantısı var oraya tıklamanız gerekiyor. Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza ‘Hesabını neden siliyorsun’? sorusu gelecek. Burada bir kere daha düşünmeli ve iyi karar verdiğinize emin olmalısınız. Emin iseniz burada yer alan cevaplardan bir tanesi seçin ve devam edin. Devam ettikten sonra hesabınızın şifresini girmenizi isteyecek. Şifrenizi doğru şekilde girin. Ardından ise ‘Hesabımı kalıcı olarak sil’ butonu var oraya basmanız gerekiyor.

Yukarı da belirttiğim adımları eksiksiz bir şekilde tamamladıysanız Instagram hesap kapatma işlemini de başarı ile gerçekleştirdiniz demektir. Yaptığınız bu işlem ile istediğiniz Instagram hesabını süresiz şekilde kapatmış oldunuz. Burada önemli bir nokta var Instagram hesabınızın dondurulması söz konusu değildir. Siz tam anlamı ile Instagram hesabınızı kapattınız. Facebook ya da benzeri sosyal medya sitelerinde olduğu gibi hesap dondurma gibi bir sistem Instagram için geçerli değildir. Sadece Instagram hesap kapatma yapabilirsiniz. Siz Instagram hesabınızı kapattıktan sonra diğer kullanıcılar sizin kullanıcı adınızı aradığı zaman paylaşımlara erişilemez. Instagram da hiç bir kimse sizin kişisel fotoğraflarınıza ya da paylaşımlarınıza erişemez.   Hesap silmeden önce şiddetle uyaralım mutlaka yedekleme yapın. Yüklediğiniz verileri kurtarmak için yedekleme yapmak zorundasınız. Yedekleme yapmadan kapatma işlemi yaparsanız bir daha eski verilere ulaşmanız mümkün olmayacaktır. Kapattığınız Instagram hesabınızı açsanız bile yedekleme yapmadıysanız kesinlikle fotoğraflarınız ve storyler geri gelmeyecektir.

Bir diğer özellik ise hesabı geçici olarak kapatmak olacaktır. Instagram da hesabınızı istediğiniz zaman geçici olarak kapatabiliyorsunuz. Yine söyleyelim dondurma ile geçici olarak Instagram hesabı kapatmak arasında farklar  vardır. Geçici olarak kapatılan hesapta arama yapılsa bile fotoğraflar ve diğer bilgiler gözükmez. Ayrıca istediğiniz zaman geri açabilirsiniz.

Aynı kapatma gibi ‘Hesabını geçici olarak kapat’ dedikten sonra hesap kapatma işlemini bitiriyorsunuz. Ardından ise sizden şifre isteyecek. ‘Hesabını neden kapatıyorsun’ sorusuna da yanıt verdikten sonra kapatma işlemini başarıyla gerçekleştireceksiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir