Instagram Virüsü Nedir ? Virüslerden Nasıl Korunulur ?

Instagram Virüsü Nedir ? Virüslerden Nasıl Korunulur ?

Çevrimiçi dünya için en tehlikeli yazılımı virüsler virüs yazılımları kullanıcıların bilgilerini çalarak çeşitli şekilde mağdur edebilir ve bunu İnternetin her alanında gerçekleştirebilir.  Büyük bir kısmımızın internet kullanıcısı olduğunu düşünecek olursak virüsler konusunda dikkatli olmalıyız ve kişisel güvenliğimiz ve sosyal medya hesaplarımızı çalınmaması için biraz dikkatli olmalıyız bugünki yazımızda Instagram virüsleri hakkında bilgiler vereceğiz ve Instagram virüsü ile hesap çalınabilir mi bu konular hakkında bilgiler verip dikkat etmeniz gereken noktalara parmak basacağız.

internet ortamında yararlı hizmet verenler kadar zararlı ve kötü yazılımlar üreten kişiler de var bu kötü yazılımların başında virüsler geliyor. Üretilen bazı virüsler sizlerin kişisel hesaplarını çalmaya yönelik olduğu için bazen Instagram hesaplarınıza saldırılar gerçekleşebilir.  Son derece popüler olan Instagram’da virüs ile hesap çalmak mümkün bazı kişiler sosyal medyada bunu yapabilirler ve sizlere mesaj yolu ile virüs bulaştırabilirler.  Bu kişilerin amaçları sizin bilgisayarlarınıza ya da akıllı cihazlarınızı ele geçirerek banka hesaplarınızı ya da kişisel bilgilerinizi ele geçirmektir.  Bugünlerde sıklıkla karşılaşan virüslerin başında Instagram Virüsü geliyor Instagram virüsü sizin hesabınızı çalmaya yönelik bir yazılımdır ve emin olun hiç farkına varmadan Instagram hesabınızın bir anda başkasının eline geçtiğini görebilirsiniz.  Instagram kullanıcılarının özel bilgileri ve tabii ki kullanıcı adı şifresi de Instagram bilgileri başkalarının eline geçebilir.  Instagram virüsü nasıl bulaşır diye merak edenler olacak biraz da bu konular hakkında bilgi verelim bu tarz virüsler genel olarak dış kaynaklar yoluyla telefonumuza ya da bilgisayarınıza bulaşırlar.

Bazı durumlarda ise hackerlar kullanıcıların zaaflarını belirler ve bunlara uygun şekilde programlar hazırlar.  Bu programların biçbir amacı yoktur. Sadece sizin Instagram hesabınızı ya da sosyal medya hesaplarınızı kullanıcı adı ve şifresini ele geçirmek üzerine yaratılmıştır.  Önemle belirtmeliyim ki iki yöntem son derece tehlikeli olmakla beraber günümüzde oldukça kullanılan hesap çalma ve özel bilgileri ele geçirme yöntemlerinin başında gelmektedir.  iki yönteminde bütün dünya genelinde büyük bir suç olduğunu ve siber suçlarla mücadele ekiplerinin bu kişiler ile mücadele ettiğini de hatırlatalım. Instagram hesaplarını çalmak için oluşturulan bu kişiler iki farklı yöntemle kullanılıyor. Bunlardan ilki sahte programlarla yapılan ve aslında virüse bile ihtiyaç duymadan oluşturulan sistemler üzerine kuruludur.  2. yöntem ise en sık kullanılan yöntem olarak dikkat çekmektedir internet tarayıcınıza bulaşan ve buradan yapmış olduğunuz tüm işlemleri gözetleyen şifreleri kaydedebilen ve daha sonra bunları rapor şeklinde hackerlara sunan bir virüstür.  Tarayıcı virüsleri özellikle son dönemde oldukça popüler ve pek çok hacker tarafından kullanılıyor. Sizler de internet tarayıcınızı sık sık temizlemeli ve mutlaka bir anti virüs programı ile bilgisayarınızı korumalısınız.

İlk yöntem ile ilgili sizlere kısa bir örnek vererek nasıl Instagram hesaplarını ele geçirildiğini anlatalım örnek verecek olursak Instagram’da profilime kim baktı olarak internette dolaşan ve pek çok kişinin merak ettiği bazı programlar vardır.  işte bu programdan sizlerin özel bilgilerini ve Instagram bilgilerini isteyerek sizlere profilinize kimin baktığını ve ne zaman baktı şeklinde bazı bilgiler vereceklerini vaat ederler.  İşte tam da burada Instagram hesaplarını ele geçirmeye başlarlar  ve bu sahte ve işe yaramayan taktikler ile pek çok kişinin Instagram hesabına ulaşılabilir.  Bu tarz programların tek bir amacı vardır tamamen sizin kullanıcı bilgilerinize ulaşmak ve hesaplarınızı ele geçirmektir. Diğer bir sahte virüs ise Instagram bedava takipçi virüsüdür bu virüs yüzünden pek çok insan Instagram hesabına ait bilgileri farklı kişilere verir ve bundan hiçbir şekilde haberdar olmaz.  Instagram kullanıcılarına takipçi vaat ederek tamamen ücretsiz şekilde Instagram hesaplarını takipçi göndereceklerini söyleyen programlar ile pek çok hesap ele geçirilir ve sizin bundan hiçbir şekilde haberiniz olmaz.  Bu programda da aslında tek bir amaç vardır. Instagram hesaplarını ele geçirmek ve kişisel bilgilerinize ulaşmak bir de şöyle bir uyarı yapalım gerçek Instagram takipçi satışı yapan firmalar ya da kurumlar sizden hiçbir şekilde kullanıcı adı şifre talep etmezler.

Kısaca belirtmekte yarar var ki Instagram bedava takipçi ya da Instagram profilime kim baktı gibi bazı yazılım ve programlar tamamen gerçek dışıdır ve bunlardan korunmalısınız. Instagram virüsü olarak adlandırılan bir çeşit virüs ise reklamlara yerleştirilen ve indirme bağlantıları şeklinde oluşturulan virüs çeşitleridir.  Bilgisayarınız ya da telefonunuzun tarayıcısından bu virüsleri indirebilir ya da yanlışlıkla tıklayarak telefonunuza virüs bulaşmasına ve ardından Instagram hesabınızı ele geçirmesine sebep verebilirsiniz.

Bu tarz virüsleri engellemenin tek bir yöntemi var o da reklam engelleyici bir program kullanmak eğer hem bilgisayarınızda hem de telefonunuzda reklam engelleyici bir program kullanırsanız Kesinlikle kötü yazılımlar ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.  Kişisel ve Instagram bilgilerinizin güvenliği için kesinlikle tarayıcınızda reklam engelleyici kullanmalısınız.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir