Instagram’da Etkileyici Bir Profil Yaratmak

Instagram’da Etkileyici Bir Profil Yaratmak

Pek çoğumuz gün içerisinde fotoğraflarımızı ve hikayelerinizi paylaşmak için sosyal medya hesaplarını kullanmaktayız. Sosyal medyada daha aktif olmak ve insanları daha fazla etkilemek için bazı incelikler yapabilirsiniz.  O incelikler nelermiş?  diye merak ediyorsanız kesinlikle doğru yazıyor okuyorsunuz.  Sizlere bu yazımızda Instagram’da çok daha etkileyici bir profil nasıl yaratabilirsiniz bunları anlatmaya çalışacağız.  Takipçi kazanmak için hastagleri nasıl kullanmamız gerektiğini profil fotoğrafı seçiminizi ve profilinizi nasıl daha kaliteli bir hale getireceğinizi en ince ayrıntısına kadar sizlere anlatacağız.

Instagram öylesine hızlı bir büyüme ve gelişme sağladı ki milyarlarca insan telefonlarına indirerek bu uygulamayı kullanmak da hal böyle olunca her gün milyonlarca fotoğraf ve hikaye Instagram’da paylaşılıyor. Pek çok kişi birbirinin hesabına girerek fotoğraflarına bakıyor ve hikayelerini inceliyor sizlerin hesabına giren kişileri hayran bırakacak ve daha etkileyici bir profil oluşturmak için bazı ipuçları var.  Eğer Instagram’da takipçi kazanmak istiyorsanız bunun en etkileyici yolu kaliteli bir profil yaratmaktır.  Kaliteli profili nasıl yaratacağınızı  adım adım anlatmaya başlayalım. Eğer Instagram’da kalıcı ve sizleri sürekli olarak takip eden takipçiler kazanmak istiyorsanız bunun en büyük yolu doğru şekilde profil fotoğrafı oluşturmaktır.  İnsanların sizi profil fotoğrafından tanıyacağı ve size karşı düşüncelerini bu yoldan yeteceğini düşünecek olursak profil fotoğrafının ne kadar önemli olduğunu sanırım sizler de anlamış olduğunuz. Profil fotoğrafı belirlerken kullanıcı adınızı okumadan görenlere sizin olduğunuzu anlatır.

Profil fotoğraflarında kesinlikle hızlı ve karmaşık renklere yer vermeyin. Daha belirgin ve direkt olarak gören kişinin sizi tanıyabilecek ve sizi anlayabileceği net bir fotoğraf koymayı tercih edin.  Maksimum olarak profil fotoğraflarınızda iki ya da üç renk kullanın fazla renk kullanımı gözü yorar ve profilin kime ait olduğunu anlamak çok daha güç bir hal alır. Eğer bir İşletme hesabı kullanıyorsanız o işletmeye ait olan logoyu profil fotoğrafı olarak kullanmak son derece akıllıca bir tercih olacaktır.  Gerçek ve kişisel Instagram hesaplarını kullananlar için ise yüzün net bir şekilde görüldüğü fotoğraflar tanınabilirlig açısından son derece önem taşır. Bu fotoğraflara örnekler arıyorsanız ünlü isimlerin  Instagram hesaplarında bakarak onlardan yardım alabilirsiniz.

INSTAGRAM PROFİL FOTOĞRAFI NASIL OLMALI

 • Profil fotoğrafınızda sadece siz bulunun.
 • Profil fotoğrafınızda yüz ağırlıklı seçim yapın.
 • Arka planınız olabildiğince temiz olsun.
 • Fotoğrafınız karanlık olmasın.
 • Profil fotoğraflarında filtre kullanmayın.
 • Profil fotoğrafınız çok renk yerine bir kaç renkten oluşsun.

Yukarıda belirttiğim kriterlere göre Instagram profil fotoğrafı belirlerseniz kesinlikle etkileyici bir profil oluşturma konusunda ilk adımı atmış olacaksınız.  Kimi zaman profil fotoğrafları takipçi kazanmak için son derece önemli oluyor ve etkileyici profil fotoğrafları insanların dikkatini çekerek takipçi kazanmalarına fayda sağlıyor.  Etkileyici bir profil  yaratmak için bir diğer önemli olan şey ise kesinlikle biyografiniz olacaktır.  Fotoğraf mı yoksa biyografimi daha önemli diye soracak olursanız buna net bir şekilde cevap vermek olmaz ancak ikisi de üst seviyede olmalıdır.  Pek çok kişi girdiği hesapta önce fotoğrafa ve ardından da kişinin biyografisine bakıyor. O yüzden ilk iki sırada önem arz eden bu ikiliye önem vermeli ve ilgi çekecek şekilde düzenlemeler yapmalıyız. Biyografinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıda yer alıyor.

 • Biyografinizde sizi siz yapan özellikleri vurgulayın.
 • Nerede yaşadığınızı mutlaka belirtin.
 • Eğer varsa blogunuzun ya da web sayfanızın linkini Instagram profilinize eklemeyi göz ardı etmeyin.
 • Biyografide bulunan bilgiler gerçeklik payı değil gerçeklik taşısın. Biyografi yazarken en çok yaptığımız hatalardan birisi aslında gerçek olmayan bilgiler beyan etmemizdir.
 • Biyografiniz boş kalmasın.
 • Dilerseniz etkileyici bir görünüm için bir kaç tane ikon bulunması güzel olacaktır.
 • Biyografi dili: Eğer profilinizi ziyaret eden yabancı kitle yoksa ya da paylaşmayı düşündüğünüz gönderiler yabancıları ilgilendirmiyorsa biyografinizde ana dilinizi kullanın. Eğer yabancı kitleniz var ise yabancı dil kullanmak potansiyel takipçi çevrenizi genişletecektir.

 

Biyografiniz de yukarıda belirttiğimiz detaylara yer verirseniz sizi ziyaret eden kişilerin kendisi ile ortak bir nokta olup olmadığını test etmesini sağlarsınız.   Sizinle arasında ortak bir yönü olduğunu düşünen kişiler zaten sizi o andan itibaren takip etmeye başlarlar.  İnsanlar sizi takip etmeye başlamasa bile yukarıda verdiğimiz detaylardan yararlanarak şimdikinden çok daha etkili bir profil yaratabilirsiniz. Bir de biyografinin diğer yönü var ne tarzda şeyleri biyografinizde yazmalısınız bunlardan bahsedelim.  Özlü sözler, uzun hayat felsefesi içeren cümleler, evlilik nişan ve sevgili olma tarihleriniz, pek çok kişinin bunu yaptığını düşünecek olursak sizin yapmamanız sizi çok daha farklı birisi gibi gösterecektir.  Ayrıca bunlar iki kişi arasında olan bir duygu olduğu için her ortamda belli edilmesine lüzum yoktur yine siyasi ve dini görüşlerinizi de bu tarz ortamlar da belirtmeden biyografi oluşturmalısınız. Hatırı sayılır bir takipçi sayısına ulaşmadan kendinize fan sayfası ya da offical tarzında isimler belirlememeli ve kendinizi sanki ünlüymüş gibi göstermemelisiniz.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir